[Company Logo Image]

[Under Construction]

[Product Image]
Image caption goes here.

O descriere a proiectului.

Descriere:

Īn cadrul programului Socrates am īnceput proiectul cu tema: "SOLAR HEATING AND PHOTOVOLTAIC SYSTEMS", derulat pe trei ani (1999 - 2002) īn cooperare cu doua scoli din Germania si respectiv din Italia: "Zeppelin Gewerbeschule" din Konstanz si "Istituto Technico Statale Giovanni Giorgi" din Roma. Proiectul are ca finalitate realizarea practica a unui dispozitiv didactic denumit "Solar Cart" care va reprezenta un modul de studiu si cercetare pentru elevi īn domeniul energiei solare si fotovoltaice. Pe baza masurarilor si concluziilor finale stabilite prin grafice comparative, elevii vor trage propriile concluzii īn legatura cu activitatea de cercetare la care sunt implicati.
Grupul de profesori implicati īn proiect intentioneaza realizarea unui curs īn cadrul disciplinelor din curriculum la decizia scolii īnsotit de ore de laborator pentru a introduce īn planul de īnvatamānt rezultatele proiectului. Pentru popularizarea rezultatelor s-au organizat actiuni de diseminare si se intentioneaza o strānsa colaborare cu un numar de 5-6 licee de profil din Bucuresti, Tārgoviste, Alexandria si Colibasi precum si cu Universitatea "Valahia" din Tārgoviste.

Coordonatorul proiectului, partenerul german, a propus compararea rezultatelor masurarilor (temperaturi, intensitatea curentului electric, tensiunea, energia, intensitatea luminoasa, fluxul luminos etc.) si a interpretarii rezultatelor obtinute cu o masurare computerizata asigurata de un program implementat prin intermediul unei interfete care permite masurarea ritmica, la intervale prestabilite de timp si ridicarea unor grafice si diagrame de urmarire a evolutiei īn timp. Pentru realizarea acestui deziderat este absolut necesar un calculator atasat instalatiei didactice cu posibilitatea de a tipari pe o imprimanta tabelele de date si graficele īnregistrate.

Home ] Up ]

Trimite un mail la gr_sc_unirea@hotmail.com cu intrebari sau sugstii referitoare la acest site.